Anasayfa / prostat / Prostat Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Belirtileri

Prostat Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Belirtileri

Üretra olarak tanınan ve idrarın idrar torbasından taşınmasını gerçekleştiren idrar yolunun başlangıç bölümünü kalın bir yüzük gibi saran prostat salgı bezinin görevi, meniyi ortaya getiren sıvının aşağı yukarı %20’lik bölümünü salgılamak ve spermin dışarı atılmasını sağlamaktır.
Prostat hastalıkları temel olarak prostatın büyümesi ve prostat iltihaplanması yani Prostatit olmak üzere 2 ayrı şekilde görülür; halk arasında Prostat olarak sarfedilen hastalık “iyi huylu prostat büyümesi”dir. Kötü huylu prostat büyümesi de mümkündür; ki bu hal prostat kanseri olarak bilinmektedir.

İyi Huylu Prostat Nasıl Anlaşılır

Benign Prostat Hiperplazisi (BPH)olarak tanınan iyi huylu prostat büyümesi, prostat bezinin büyüyerek idrar yolunu sıkıştırıp daraltması olarak tanımlanabilir. Prostat büyümesi süregelen olarak görülen, hayati risk taşımayan fakat hastanın hayat niteliğini azaltan bir rahatsızlıktır. Halk arasında “prostat” olarak tanınan İyi Huylu Prostat Büyümesi idrar kesesinin tam boşaltılamamasına ve tedavi edilmezse; idrarın böbreklere kaçıp, fonksiyonel bozukluğa yol açmasına sebep olabilir.

Prostat Belirtileri Nelerdir ?

Prostat bezinin büyümeye başlamasının sebep bulunduğu belirtiler, büyüme seviyesi tarafında şahıstan şahsa göre değişiklık gösterebilir. Bazı erkekler prostat büyümesi başladığı halda sendromlarıni hissetmeyebilirler. Fakat ileri safhalarda sendromların şiddeti artar ve bireyin hayat niteliği ciddi anlamda düşer. Prostat büyümesinin en sık görülen bulguları şu şekilde özetlenebilir;
İdrar yapmaya başlamada zorluklar yaşanabilir.
İdrarın kesik kesik yapılması
Sık idrar yapma gereksinimi
Gece uykularının idrar yapma gereksinimi nedeniyle sık sık kesilmesi
Acil idrar yapma gereksinimi, sıkışma
İdrarın tam boşaltılamaması
İdrar çıkarmak amacıyla zorlanma ve ıkınma gerekmesi
İdrarda kan görülmesi
İdrar bittikten sonra damlamalar
İdrar yapılırken yanma hissi

Prostat Nedenleri Maddeler Halinde Şöyle

İyi huylu prostat büyümesinin nedeni şimdilik tam bilinmemektedir. Bu sorunu genelde 40 yaşından büyük erkekler yaşar ve bu sebeple gelişen yaş ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya gelen hormonal değişimler Prostat sebepleri olarak gösterilir. Hormonal değişimlerle ortaya gelen prostat büyümesini kalıtsal faktörler de tetikleyebilmektedir. Yapılan incelemeler neticesi 60 yaşındaki erkeklerin aşağı yukarı %50’sinde iyi huylu prostat büyümesi görülürken, 80 yaşındakilerde bu hastalığın görülme seviyesi %90’a kadar çıkmaktadır.

Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Prostatın büyüme seviyesi, prostat büyümesinden kaynaklı hastanın başka organlarının etkilenip etkilenmemesi ve hastanın şikayetlerinin yoğunluğuna göre tedavi şekilleri değişmektedir. Prostat tedavileri cerrahi olmayan ve cerrahi tedaviler olmak üzere ikiye ayrılabilir.

İzlem: Belirtiler hastayı çok rahatsız etmiyorsa, fakat prostat bezinde büyüme varsa; hastanın sıhhat hali hekimler doğrulusunda takibe alınır. Belli Aralıklarla hasta muayene edilir. Hastanın sıhhat halinun hekimler doğrulusunda denetim altında tutulduğu bu evrede, hastanın ilgi etmesi ve programı gerekli olanlar kendine bildirilir.

Bu aşamada hastanın, yatmadan en az iki saat önceye kadar sıvı alımını durdurması, alkol ve kafein kullanımını azaltması olasıysa tamamıyla kesmesi ve derli toplu egzersiz yapması gerekir.
İlaç Tedavisi: Hasta hekimlerın önerilerine uyduğu halda, prostat büyümesinin semptomları artıp şiddetlendiyse; sendromların nedenlerinin ortadan kaldırılması hedefiyle ilaç tedavisine başlanabilir. İlaç tedavisi ve hayat şekli değişiklıklari tedavisi eş güdümlü uygulanmaya başlanır. İlaç tedavileriyle prostat büyümesinin etkilerinin iki değişik şekilde azaltılması amaçlanır; Prostat bezinin küçülmesi amacıyla 5 Alfa Reduktaz İnhibitörleri, idrar torbası etrafındaki düz kasların gevşetilmesi amacıyla ise Alfa-Blokerler verilir.

Cerrahi Tedaviler
Transüretal Prostat Rezeksiyonu: (TURP), İyi huylu prostat büyümesi olan hastaların tedavisinde en çok sarfedilen cerrahi yöntemlerdin başında yer alır ve kısaca TUR-P olarak bilinir. Kapalı yollarla oluşturulan TUR-P prostat ameliyatı esnasında hasta genel ya da epidural anestezi etkisinde olur. İdrar kanalından “rezektoskop” adı verdiği özel bir alet ile girilip prostat bezinin dokuları elektrik akımı sayesinde kesilir. İdrar yolunu tıkadığı amacıyla kesilen ve idrar torbası içerisine biriken prostat parçaları vakumlanarak çıkartılır.

Transüretral Prostat İnsizyonu (TUIP): Kapalı prostat ameliyatlarının başka bir çeşididir. Bu cerrahi müdahale, prostat çok büyümese dahi idrar tıkanıklığının ciddi boyutlara vardığı hastalarda yapılmaktadır. TUIP operasyonunda prostat bezi kesilmez, idrar kanalı genişletilir.
Transüretral Prostat Buharlaştırma (YUVP): Bu teknikte Transüretal Prostat Rezeksiyonu’nda bulunduğu gibi idrar yolundan içeri girilir fakat prostat dokusunda kesi yapılmaz; çok doku elektrik enerjisiyle buharlaştırılır.

Lazer Ameliyatları: Lazer teknolojisinin gelişmesi, lazerin medikal alanda da süregelen olarak kullanılmaya başlanmasına sebep olmuştur. Prostat ameliyatlarında sarfedilen iki değişik lazer enerjisi vardır; Holmium Lazer ve Greenlight Lazer.

Holmium Lazerle Prostat Ameliyatları (HoLAP ve HoLEP): Holmium lazer kullanılarak prostatın bir alanı kesilir ya da buharlaştırılır. Fazla büyümüş prostat dokularının tedavisinde kolaylıkla tüketilir ve iyileşme süreci olabildiğince kısadır.

Greenlight; Fotoselektif Prostat Buharlaştırılması (PVP): Kanda tespit edilen hemoglobin doğrulusunda emilen Greenlight lazer, prostat dokusunu ve bölgedeki kan damarlarını buharlaştırır. Genel anestezi ya da epidural anestezi altında oluşturulan operasyon, üretradan sistoskop denilen özel bir alet ile girilerek gerçekleştirilir. Ameliyat ardından kanama nerdeyse hiç görülmez, hastanede kalma zamanı de çok azdır.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nasıl Önlenir?

İyi huylu prostat büyümesinin sebeplerinin de tam bilinmemesi bu problemin cevabını zorlaştırsa da eksprlerin hastaların beslenmeleri ile alakalı birtakım önerileri vardır.
Çok yağlı besinler tüketmemek, alkol kullanımını denetim altına alabilmek ve protein çoğunluklu beslenmek prostat bezinin büyümesini engelleyebilir. Fakat proteinin alındığı besinlere da özen gösterilmelidir; kırmızı et çok çok tercih edilmemelidir. Yumurta, süt, soya, balık, tavuk ve peynir gibi besinler ise hastalığın önlenmesinde olabildiğince etkilidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.